Akne Leke Tedavisi
15 Mayıs 2024

Akne Leke Tedavisi

Akne leke tedavisi; akne yağ bezlerinin düzgün çalışmaması sorunudur. Akneye sebep olan bakterinin adı p. Acnes adı verilen bir bakteri türüdür. Ayrıca vücudun aşırı androjen hormonu salgılaması durumunda da ciltte sivilce gelişir. Aknenin oluşmasının diğer bir nedeni stres hormonlarıdır. Özellikle sınav stresi yaşayan gençlerde çoğaldığı gözlemlenmiştir. Akne genellikle ergenlik çağında görülen bir cilt sorunudur. Erkeklerde görülme sıklığı daha fazladır. Ayrıca kalıtsal olarak genlerle ilişkili olabilmektedir. Akne ergenlik gibi kendini tanıma ve keşfetme döneminde gençlerin psikolojisini bozabilir ve hatta kendine olan güvenini kaybetmesine sebep olabilir. Bu durumda kişinin kişisel gelişimini olumsuz etkiler. Akneli cilde sahip kişiler ilk önce Uzman bir cilt doktoruna başvurmalıdır. Unutulmaması gereken önemli bir husus kesinlikle aknelerle oynamamaktır. Genellikle akneler sıkıldığında veya yanlış kulaktan duyma uygulamalara başvurulduğunda sonuçlar iç açıcı olmaz. Bu durum sorunu çözmediği gibi daha da kötü bir hale getirir. Ayrıca bazı akneler lekeye sebep olabilmektedir.

Akne ve leke tedavisi; akne tedavisi için ilk önce dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Kişiye yapılacak bazı tetkik ve tahlillerden sonra doktorun uygun gördüğü tedaviye başlanmalıdır. Bazı durumlarda ilaç tedavisi ile diyette önerilebilir. Akneye bağlı lekelerin giderilmesi için ilk önce aknenin tedavi edilmesi gereklidir. Özellikle basit akne şikâyetlerinde yüze sürülen antibiyotik kremler fayda sağlayabilir. Daha büyük akne sorunlarında ise doktorun uygun görmesi durumunda oral yoldan alınan antibiyotik tabletler tedaviyi olumlu yönde etkiler. Hormonlara bağlı akne sorunlarında hormon tedavisi de işe yarayabilir. Akne sorununda cilt gözeneklerinin açık ve temiz olması sağlanmalıdır. Akneye bağlı lekeler günümüzde uygulanan yöntemlerle giderilebilmektedir. Dermatoloji uzmanları tarafından uygulanan kimyasal peeling ve lazerle cilt soyma işlemleriyle cilt lekelerinden kurtulmak mümkündür. Ancak bu işlem sonrasında devamlı cilde yağsız güneş koruyucu krem sürerek dışarıya çıkılmalıdır. Aksi takdirde lekeler misliyle geri gelecektir.

Akne ve leke tedavisi; basit akne sorunlarında doktorun bilgisi dahilinde evde uygulayabilinecek bazı formüller işe yarayabilir. Sivilceleri kurutmak ve lekelerin görünümünü azaltmak için kişi basitçe evinde bulabileceği malzemeler ile bazı formülleri uygulayabilir.

Akne ve leke tedavisi için evde uygulanabilir basit formüller
  • Gözenekleri açık tutmak için sıcak suyun buharına yüzün tutulması cilde iyi gelir.
  • Kükürtlü sabunla cildi yıkamak sivilceleri önemli ölçüde azaltabilir.
  • Defne sabununun mikrop öldürücü etkisi olmasından dolayı cildi yıkamak fayda sağlar.
  • Ph değeri uygun bir sabun kullanılması önemli ölçüde fayda sağlayabilir.
  • Sabah ve akşam cilt doktorunun uygun gördüğü temizleyici ile yüz yıkanmalıdır.
  • Soda ile cilt sabah ve akşam pamuk yardımı ile toniklenebilir.
  • Limon suyu ile cilt toniklenebilir.
  • Haftada 2 defa doğal kil maskesi yapılması peeling etkisi yaratır.
  • Doğal bir gül suyu ile cildi toniklemek fayda sağlar.
  • Uyku düzenine dikkat edilmelidir.
Akne ve leke tedavisi; aknelerin iyileşmesi bazı durumlarda zaman alabilir ve uzunca bir süre tedavi gerekebilir. Tedaviye başlandıktan 3 ay sonra ciltte önemli ölçüde iyileşmeler gözlenir. Bu süreçte kişi sabırlı olmalıdır. Akne sorunu kesinlikle doktora başvurulması gereken bir cilt hastalığıdır. Cilt doktorunun verdiği özellikle oral yoldan alınan bazı ilaçlarda sık sık karaciğer testleri yaptırılmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bitkisel Akne Tedavisi

Bitkisel Akne Tedavisi

Popüler İçerikler

Lazerle Akne Tedavisi

Lazerle Akne Tedavisi

Editörün Seçtiği

Akne Lazer Tedavisi

Akne Lazer Tedavisi

Yüzde Akne Nedenleri?

Yüzde Akne Nedenleri?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akne Çukurları Oluşumunun Engellenmesi

Akne Çukurları Oluşumunun Engellenmesi

Sivilce Akne Tedavisi

Sivilce Akne Tedavisi

Akne Nasıl Geçer?

Akne Nasıl Geçer?

Akne Lekeleri Nasıl Geçer?

Akne Lekeleri Nasıl Geçer?

Sivilce Akne Nasıl Geçer?

Sivilce Akne Nasıl Geçer?

Güncel

Kistik Akne Belirtileri ve Tedavisi

Kistik Akne Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Akne Çeşitleri Nelerdir?

Akne Çeşitleri Nelerdir?

Güncel

Sivilce ve Akne Temizleme Yöntemleri

Sivilce ve Akne Temizleme Yöntemleri