Kistik Akne Belirtileri ve Tedavisi
22 Haziran 2024

Kistik Akne Belirtileri ve Tedavisi

Kistik akne, gençlerde yetişkinlik dönemine girerken deri üzerinde yangılı sivilceler oluşturması durumunda kendini gösteren bir durumdur. Birçok gençte görülebilen bu durum, özellikle yağlı ciltlerde daha yoğun yaşanan bir geçiş dönemi sorunudur. Kistik akne, özellikle yağlı ciltlerde, hormon bozukluğu olan kişilerde ve beslenmesine dikkat etmeyen bireylerde ortaya çıkan ciddi bir sağlık sorunudur. Genellikle sırt ve yüz bölgesinde görülmektedir. İltihapla beraber gözlemlenen kistik akne, cilt yüzeyinde siyah ve beyaz noktalar şeklinde belirgin hale gelir. Bu kistik akne, akneler içerisinde sadece bir çeşittir. Ciltte hoş olmayan görüntüler oluşturduğundan, bu aknelerin kistik akne olup olmadığının mutlaka bir doktor tarafından belirlenmesi gerekmektedir.

Kistik Akne Belirtileri Nelerdir?

  • Kırmızı renkli,
  • İltihaplı,
  • Büyük, iri ve sık,
  • Süreklilik arz eden ve iyileşmesinin ardından iz bırakan akneler, kistik akne belirtileri olarak bilinmektedir.

Bu tür kistik akne belirtileri genellikle yüz bölgesinde görülür ve çukurluklar bırakan izler meydana getirir. Kistik aknelerin özellikle büyük boyutta olanları yarım santimi bulmaktadır. Üzerine bastırıldığında içinde sert bir sıvı birikimi olur. Bu sıvının rengi genellikle beyazdır. Genellikle yüzün sırt ve yüz bölgesinde büyük mor ve kırmızı renkli iltihaplı sivilceler çıkmaya başlamış ise, bu sivilceler kistik akneyi işaret eder.

Kistik Akne Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kistik akne tedavisinde kesinlikle solüsyon ve krem kullanılmamalıdır. Bunun yerine daha çok ağız yoluyla alınan A vitamini türünde ilaçlar kullanılması önerilmektedir. Bu tür kistik aknelerin tedavisi, erken müdahale edilmediği takdirde cilt yüzeyinde derin izler bırakabilir. Bu nedenle kistik aknelerin izleri tedavi edilemeyeceğinden, tedaviye erken başlanması önemlidir. Kistik akne tedavilerinde doktor tarafından verilen toniklerin kullanımı ve uygulanması, bu tür aknelerin iz bırakmadan iyileştirilmesinde çok önemlidir. Öncelikle cildin temizlik jelleri ile sabah ve akşam olmak üzere ılık su ile baskı uygulanmadan yıkanması gerekmektedir. Daha sonrasında uygulanacak olan tonik, var olan kistik akneleri ve cilt altında yer eden yağ birikintilerini gözenekler aracılığıyla temizlemek için kullanılır. Özellikle kistik akneler için rezorsin, alkol derecesi yüzde yetmiş, gül suyu ve az miktarda salisilik asitli solüsyonlar sivilceleri tedavi edici özelliğe sahiptir. Daha sonrasında temizlenen cilt yüzeyini yine aynı şekilde akneler için üretilmiş nemlendiricilerle nemlendirilmelidir. Kistik akne tedavisinde belirtilen temizlik işlemlerinin yapılmış olması, hem aknelerin zaman içinde yok olmasına hem de yeni aknelerin çıkmasına engel olur.

Kistik akne tedavisinde ayrıca beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve hormon dengesinin sağlanması da önemli bir rol oynar. Sağlıklı ve dengeli beslenme, yeterli su tüketimi ve düzenli uyku, cilt sağlığını olumlu yönde etkileyerek kistik akne oluşumunu azaltabilir. Doktor kontrolü ve önerileri doğrultusunda hareket edilmesi, kistik akne tedavisinde en etkili yöntemdir.

Sağlıklı kalın.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Akne Vulgaris Tedavisi

Akne Vulgaris Tedavisi

Yüzde Akne Nedenleri?

Yüzde Akne Nedenleri?

Akne Leke Tedavisi

Akne Leke Tedavisi

İlginizi Çekebilir

Sivilce Akne Tedavisi

Sivilce Akne Tedavisi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Akne Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Akne Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Yüzde Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Yüzde Akne Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilce Akne Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Sivilce Akne Maskesi Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Akne Neden Olur?

Akne Neden Olur?

Akne Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Akne Antibiyotik Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Güncel

Akne İzleri Nasıl Geçer?

Akne İzleri Nasıl Geçer?

Güncel

Yüzde Akne Nasıl Geçer?

Yüzde Akne Nasıl Geçer?

Güncel

Akne İzi Tedavileri Nelerdir?

Akne İzi Tedavileri Nelerdir?